Пароніми до слова Спинятися

Пароніми до слова Спинятися

  1. Спинятися СПИНЯТИСЯ, яюся, яєшся, недок.., спинитися, спинюся, спинишся, док. 1. Переставати рухатися, працювати, діяти; зупинятися; припиняти свій розвиток, перебіг і т. ін.: Олімпіада спинилася під ясеном, що ріс проти муру, не маючи сил іти далі (Шиян, І, 252); Часом спинялись, щоб дати дорогу жінкам, які підіймались з водою по сходах (Коцюб., III, 127); Робота спинилась, голка випала з рук (Л. Укр., III, 473).У спол.: с. під хатою, під деревом, під вікном; спинився поїзд, машина, чоловік, жінка, дівчина, кулемет, стрілки, дощ, серце, робота, спів, рух, час. 2. Прибувши кудись, тимчасово влаштовуватись у когось або розташовуватись у якомусь місці, переважно на відпочинок, ночівлю: У Білогрудці Жолкевський спинився на короткий постій в простій селянській хаті (Ле, III, 314); Вчора надвечір приїхав до Одеси і спинився у Луценка (Коцюб., VI, 163). У спол.: с. на нічліг, на короткий постій, на перепочинок; с, у товариша, у знайомих, у добрих людей. 3. Переривати якесь заняття, роботу, дію: Як тільки було спиниться [Прокіп] в роботі, то вже стоїть та й стоїть, витріщивши очі на одне місце (Н.-Лев., Ш, 124). У спол.: с. в роботі, у виконанні чогось, у написанні листа, у читанні книги. 4. Зосереджувати, загострювати свою увагу на комусь або чомусь: Кожного разу, як тільки погляд його [Якова] спинявся на дівчині, обличчя його світлішало, немовби в глибині душі засвічувались таємні вогні (Шиян, І, 104); / не мав [Кирило] сили, не хтів спинитись над тим, що з ним робилось (Коцюб., II, 259). У спол.: а «а людині, на дівчині, на обличчі, на вербах, на дорозі, на хатах, на темі, на реченнях, на філології, на медицині, на висновках, на фактах.

Приклади використання Спинятися

Не слід би було мені спинятися на такому мізерному явищі, як маляр Головня, але тому, що він — явище вийняткове, особливо ж серед малярів, то й скажу про нього кілька слів.

Кизименко доводив батькові, що не треба було спинятися у Монастирських Луках, а будь-що спішити в Боровицю.

У цьому тоні відчувалося велике обурення людини, що зважувалась не спинятися ні перед чим.

Не буду довго спинятися на статевому — я його просто відкинув, не зазнавши від того ні найменшого ушкодження.

З десяток разів на день доводилося спинятися, аби витягти колесо з колії чи налягти подвійними силами й подолати слизький нахил.