Пароніми до слова Хижий

Пароніми до слова Хижий

  1. Хижий ХИЖИЙ, а, е. 1 (про тварин). Який їсть інших тварин; кровожерливий: Під берегом, у тихій заводі, ударила хижа щука, полюючи за мальком (Шиян, І, 467); Розлючена чорна квочка, мов хижий яструб, налетіла на хлопчину (Донч., VI, 132).У спол.: х. тварина, звір, ссавець, вовк, лисиця, птах, орел, шуліка, яструб, риба, щука. 2 (перен.). Подібний до хижака жорстокістю, лютістю; такий, як у хижого звіра; жорстокий: Він [Сварг] подивився на Минулу недовірливими хижими очима (Скл., IV, 29). У спол.: х. ворог, нутро, обличчя, вигляд, погляд. З (перен.). Який прагне до наживи, пов’язаний з розбоєм, грабежем: В серцях відвага соколина, і гнів, і лють до хижих зграй (Сос., II, 182); Хижі літаки з чорними хрестами на крилах з’являлись несподівано і скидали бомби на мирні будинки, на цивільне населення (Ткач, Крута хвиля, 25). У спол.: х. натура, зграя, літак, порядки, очі.

Приклади використання Хижий

Вона побачила великий хижий ніс із роздутими ніздрями, тонкі стиснуті губи, зизуваті очі від його намагань піддивлятися в чужі карти.

А ховати ні тобі мене, ні мені тебе не випаде: поховає нас хижий звір.

Над стовпами виріс хижий силует скеґера, від трикутного корпусу відскочили напівциркулі посадкових опор, і космічний гість твердо сперся ними на обпечений ґрунт.

— А що ж , — на се сказав Бурмило , — Хоч і диковина, а добре діло; Ми будем жити в курені; Спокійно і тобі, і веселіш мені; Тебе там будуть годувати, Бо знатимуть, що Вовк не хижий, свій …

Колхаун стояв, насупивши брови й скрегочучи зубами, мов хижий звір, якому не дали напасти на жертву.